Camın Yapısı ve Özellikleri Nelerdir?

Cam gerçekte bir sıvıdır ve saydamlığı bundan kaynaklanmaktadır. Cam, bir maden olarak tanımlanır. Ama diğer madenlere göre de çok önemli bir değişikliği vardır. O da erime noktası olmasıdır. Isıtıldığında yumuşar ve arzu edilen şekil verilebilir. Sıcak şekillendirme 800-1300 °C arasında yapılabilir. Camların dayanıklıkları kullanılan silis ve alüminyum oranıyla değişmektedir. Cam ısıtıldığında viskozitesi kademeli olarak düşer ve tersine; soğutulduğunda kademeli olarak yükselir.

Ticari camları soda camları ve özel camlar olarak iki gruba ayırmak mümkündür. Soda camları adi cam olarak da adlandırılır imalatı düşüktür. Genel yapısı bakımından % 73 SiO2, % 12 Na2O, %10 CaO, % 4 MgO ve % 1 Al2O3 ’ten meydana gelmektedir.

Diğer türümüz özel camlar, adi camlara göre maliyeti fazladır. Özellik bakımından değişkenlik göstermektedir örneğin optik camlar ışığı kırma özelliği ayarlanabilmektedir. Ayrıca bu tür camların kimyasal etkilere dayanıklılık, yüksek erime sıcaklığı ve yüksek elektrik yalıtkanlığı gibi bazı üstünlükleri de vardır.Genel yapısı %80 SiO2, %11 B2O3, %9 Na2O Al2O3 CaO As2O3 şeklindedir.

Biz de Glascam olarak camın büyülü dünyasıyla tanıştık ve camın ışıltılı hikayesine 2016 yılında dahil olduk. İlk günden bugüne dek yolumuza; heyecanımızı koruyarak, tüketici kaygı ve isteklerini önemseyerek, memnuniyet odaklı bir politika sergileyerek ve gelişime açık bir biçimde devam ettik. Cam ambalaj tedarikçi firma olarak konumlandırdığımız kuruluşumuzda; cam şişe, cam kavanoz, mantar tıpa / kapişon / metal ve plastik cam şişe kapakları / vb. cam ambalaj aksesuarları, cam ambalaj makineleri ve diğer tamamlayıcı ürünlerin güvenli bir biçimde satın alımını ve takibini sağlıyoruz.

29 Ocak 2018

Bu İçeriği Paylaş